A VI-a B
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

A VI-a B

Ma... avem un site, ne trebe' si un forum wa. Sa va vad:D WE ARE ZA BEZT =]] - Clasa a VI - a B, CNT, Sev, Rumania -
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Anna cu ochii verzi

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Geor!
Ficat cu iaurt
Geor!



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeVin Mar 20, 2009 8:40 pm

Anna cu ochii verzi 0


Anna cu ochii verzi

Iubirea interzisa nu e usor de explicat. E sentimentul acela cand totul se reintoarce impotriva ta, cand tu, parca, nu ai voie sa... traiesti. Anna trece prin multe suferinte pentru a'si gasi destinul si pentru a'l urma, pentru a'si regasi calea vietii...
Sus In jos
Ginny
Admin
Ginny



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeVin Mar 20, 2009 8:52 pm

E SUPEEERB :X

Abia astept prima parte !!

Pana acum mi'a placut totul... titlul , poza , introducerea ...
WAAI :X

Felicitarile mele :*

PS: ti'am centrat titlul si poza =]] daca nu vrei , spune'mi si modific :-s se vede mai frumos asa.. Wink
Sus In jos
Geor!
Ficat cu iaurt
Geor!



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeVin Mar 20, 2009 10:08 pm

Nu Ginny, nu ma supar, chiar iti multumesc (nu prea stiam cum se face)! Si nu'mi vine sa cred: am povestit pt prima data shi eu bine!!! WOW!

Aveam un singur loc unde puteam sa ma "ascund" de preocuparile pe care mi le intrebuintau parintii, scoala. Ii minteam totdeauna, spunandu'le ca trebuie sa raman peste program 2 sau 3 ore,ori ca m'am oferit sa'mi ajut colegii pentru un proiect. Totdeauna gaseam o scuza pentru lipsa mea, si chiar functiona.
Acasa, imi manifestam multa grija fata de fratii mei, Mark si Mikel, care erau mai mici decat mine cu cinci ani. Erau gemeni.
Toate acestea le indeplineam din obligatia parintilor. Nu'mi placea cand trebuia sa pierd ore intregi din nevoile mele personale pentru doi baieti de doisprezece ani. NU! Odata trebuia sa se opreasca acest cosmar. Iar acea zi se apropia, inca 6 luni de tulburari, certuri, si alte prostii si as fi putut sa plec, oriunde, dar departe de casa parinteasca. Acea zi era 18 octombrie, cand implineam varsta de 18 ani, si, insfarsit, eram libera!
Nu'mi placea sa ma comport astfel cu fratii mei, dar nu erau niste copii ideali: se comportau ca niste nebuni. Iar daca ar fi facut ceva gresit, de exemplu: ar fi spart un geam (se'ntampla des asta), eu, din pacate, eram cea pedepsita. Imi asumam, deja, responsabilitatea de eleva liceana: invatam foarte bine, aveam note bune, dar obligatia de sora mai mare era in urma. Eram adolescenta!

Sus In jos
Ginny
Admin
Ginny



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeSam Mar 21, 2009 3:10 pm

Pai.. te'ai perfectionat :-> bravo ma >:d<
Un lucru, pe care l'am observat de multe ori, imi sare in ochii :

Ai pus accent destul de mult pe <<cosmarul>> Annei , cu treburile casnice. O singura aluzie la enervarea ca trebuie sa aiba grija de fratii ei era de ajuns;)

Si aici :
" Aveam un singur loc unde puteam sa ma "ascund" de preocuparile pe care mi le intrebuintau parintii, scoala. "
1. Nu trebuia sa pui " ascund " intre ghilimele.
2. Nu ai spus care e locul ala Wink daca vrei sa o faci mai tarziu, trebuia sa il descrii mai mult, eventual inca o propozitie in care sa evidentiezi faptul ca locul acesta e secret si cunoscut doar de tine si de nimeni altcineva ...

Si nu ai spus de ce lipsea de pe acasa.. adica.. chestii de genu'. Eh, nu sunt greseli grave. Scrii foarte frumos acum.

Sari cu nextul :X
Sus In jos
Geor!
Ficat cu iaurt
Geor!



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeJoi Mar 26, 2009 7:32 pm

Mersi, Ginny, esti foarte dragutza... app. acel loc unde ma ascendeam era scoala. am zis.

va veni shi nextul imediat!


Ultima editare efectuata de catre Geo M. S. in Vin Mar 27, 2009 2:10 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Ginny
Admin
Ginny



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeJoi Mar 26, 2009 9:55 pm

AAAA... Smile)) eu credeam ca proasta ca era o enumeratie " parintii , scoala " .
Mergea parca mai bine " parintii ... Scoala. " Sa se vada clar ca e capat de propozitie .

Oricum, astept urmatoarea parte :X ziceai tu ca ai o super - idee :X m'ai facut ultra curioasa !!
Sus In jos
Geor!
Ficat cu iaurt
Geor!



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeJoi Mar 26, 2009 10:28 pm

ok, scuze! So~nextul:

10 aprilie 2009 - 07:00 a.m.


O dimineata calduta, cu cativa norisori albi si pufosi care asteapta mingea de foc aurie sa reapara pe bolta azurie. In Bruxel, viata contemporana incepe de la orele 06:00 - 06:30, in familia mea, de la ora 05:30, cand tatal meu trebuie sa plece la servici. Aici reapare o mica problema: daca mama mea nu se trezeste, trebuie ca eu sa'i fac cafeaua (fara de care nu ar putea supravietuii nici macar pentru o jumatate de ora din acea zi). Iar, apoi, dupa plecarea lui, astept o ora si jumatate, deoarece nu puteam adormi, pentru a incepe sa ma pregatesc de scoala. Ma reintorc in patul meu pufos, imi scufund capul intre pernele de fulgi, si incerc sa ma gandesc la ceva pentru a adormi. Insa, ca in fiecare dimineata, fara rezultate.
~
M'am ridicat din pat, putin adormita, m'am impiedicat de cateva ori de jucariile si cartile fratilor mei lasate pe jos pana sa'mi dau seama ca baia era a treia camera pe hol, nu dormitorul parintilor. M'am lovit si o data de usa baii pana am observat ca aceasta era era inchisa.
Mi'am facut un dus rece ca gheata. Trebuia sa ma trezesc cumva. Dupa aceasta m'am privit in oglinda timp de 5 minute pentru a'mi verificat cucuiele din cap pe care le provocase usa. Zero! Ce usurare... M'am spalat pe dinti si mi'am periat parul blond bej.
Mi'am observat sclipirea din ochii de smarald. Oare de ce azi erau diferiti? De ce...? Mi'am atins genele cu mana firava.
Oare ce'mi ascundeti voi, azi? am repetat in gand socata cat de verde - deschis erau. Ce se'ntampla azi? le'am soptit eu celor doua pietre de smarald. Acestia au clipit fin la auzul cuvintelor mele in semn de: Sti tu, aminteste'ti! Mi'am trecut mana prin parul stralucitor si am continuat: Ce? Chiar nu stiu!
Din pacate, erau foarte incapatanati, stiam ca nu vor mai raspunde.
~
Am iesit din casa grabita. Era ora 07:30. Stateam foarte aproape de scoala. Nu eram in intarziere.
~
Nici nu mi'am dat seama cand am ajuns in curtea scolii pana cand am lovit pe cineva, mi'am cerut mii de scuze, l'am ajutat sa se ridice, el mi'a zis ceva de genul De acum incolo sa fii atenta! si am plecat. Eram scufundata in gandurile mele: Ce zi era azi? Stiam doar ca e 10. 04. 2009. si este vineri. Doar atat. Eram prea in urma cu notiunea timpului. Prea in urma...
Simt cum mai lovesc pe cineva. Imi ridic privirea si o vad pe Zoe intinsa pe jos cu cartile imprastiate. WOW! Chiar trebuia sa fiu mai atenta. O ajut sa se ridice si incepe si ea:
-Hei, An, fi mai atenta!
Am soptit printre dinti, enervata:
-Ti'am zis sa nu'mi mai spui asa!
-Ok, scuze,... An!
-Esti foarte haioasa! am ironizat'o eu.
Si'a afisat in semn de scuze, iar, zambetul ei cristalin, sclipitor.


Ultima editare efectuata de catre Geo M. S. in Vin Mar 27, 2009 2:11 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Ginny
Admin
Ginny



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeJoi Mar 26, 2009 10:52 pm

WOOW, next :X

La " (mi se'ntampla in fiecare dimineata) " puteai renunta Wink

" Acestia au clipit fin la auzul cuvintelor mele in semn de: Sti tu, aminteste'ti! " - suna mai ok " Aminteste'ti! " Oricum, " Stii " e cu 2 i, parca :-?

" Mi'am trecut mana prin parul stralucitor si am continuat: Ce? Chiar nu stiu! " - mai bine, in loc de " Ce? Chiar nu stiu! " - " Nu stiu..."

" Din pacate, erau foarte incapatanati, stiam ca nu vor mai raspunde. " - mergea " Dar stiam ca nu vor raspunde. "
[ poate chiar faci corecturile astea;) daca ti se par bune.. ]

Mai e chestia ca a cazut peste cineva de 2 ori Very Happy trebuia precizat macar gandul ' De doua ori fac pe cineva sa cada azi... ' sau ceva de genul Wink


Acum, trecand de chestiile astea=]]
E SUPEERB :X vai Georgiana, nu stiam ca poti scrie asa frumos!! imi place la nebunie! cred ca va fi cu adevarat ceva interesant.. abia astept sa iti continui ideea:X
E foarte frumos ficul.. merita sa scrii aici:X Promit sa fiu fidela :->
Hai noroc si spor la scris >:d<
Sus In jos
Geor!
Ficat cu iaurt
Geor!



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeJoi Mar 26, 2009 11:01 pm

Mersi!Mersi!Mersi!Mersi!Mersi!Mersi!Mersi!Mersi!Mersi!Mersi!Mersi!Mersi!Mersi!Mersi!Mersi!Mersi!Mersi!Mersi!
MOOOOLT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nextul este... este mai mare acum:

Zoe era o prietena si o colega de banca foarte buna. O cunosteam de la un an. Ne'am petrecut copilaria impreuna, apoi scoala primara si gimnaziul, iar acum liceul. Era mai mare decat mine cu 4 luni.
Si'a trecut mana prin parul castaniu - saten, a clipit de cateva ori din ochii ei carameli - aurii, si'a afisat iar zambetul suav, dulce, limpede. Am ajutat'o sa'si stranga cartile, apoi mi'a apucat mana si m'a facut sa zbor spre clasa, incet.
Prima ora era limba materna, engleza. Profesoara nu era in clasa. Obisnuia sa vina cu 2 sau 3 minute mai devreme. Acum acele ceasornicului aratau ora 08:00. Prea ciudat pentru ora aceasta. Iar printre tipetele celor mai rebeli baieti din clasa: Alex, Ken si Sam, am putut sa'i adresez cateva intrebari lui Zoe.
-Zou,... aaa... ce zi este azi?
Ma priveste uimita.
-E vineri. De ce?
-Si nu se'ntampla nimic?
-Poi...

Dar pasii profesoarei de engleza ne trezesc pe toti din frumoasele noastre ganduri.
D-na Shown este o batranica de vreo 50 de ani. Este mai scunda decat mine, fapt care provoaca prea multe discutii prin clasa, deoarece eu sunt cea mai scunda din clasa a 11-a B. Are o fata rotunda, cu doi ochi albastrii, cu o privire fixa si blanda. Imi amintesc ca la inceputul clasei a 9-a nu stiam care este bunica si care este profesoara. Seamana foarte bine!
Ne ridicam in picioare, din respect, ii asteptam acel Buna dimineata! printre murmurele noastre inca adormite, si apoi transmitem si noi un Buna dimineata! somnoros care o molipseste, deobicei, si pe profa'.
Aceasta se aseaza la pupitru, deschide catalogul, si incepe, ca intotdeauna, cu prezenta. Nu prea ascult deloc strigarile care se fac prin clasa, stiind ca sunt a 18-a la catalog, si daca mai e problema ca nu raspund, o am alaturi pe Zoe care, e obisnuita cu neatentia mea si ma loveste cu piciorul pe sub banca pentru a ma atentiona. Iar, dupa fiecare ora, pantofii sau ce port eu deobicei, sunt cei mai manjiti si patati pantofi pe care i'am vazut vreo data. Apoi ma stramb putin la scuzele pe care mi le adreseaza Zou, o vad cum ia ceva in mana, mi'i curata, iar eu ii zic ca nu era nevoie si o iert.
-Meyer!
Glasul ascutit si totodata suav al profesoarei striga. Tresar. Apoi simt pe cineva care imi tot loveste picioarele. Privesc in jur putin ametita, si'i vad pe toti holbandu'se la mine. Profa' continua:
-Mai strig o data: Meyer Anna Stephanie!
Raman incremenita, si abia dupa cateva secunde imi dau seama ca eu eram Meyer.
-Pre-pre-z-zent...! bomban eu.
-Greu mai raspunzi! ofteaza d-na.
Apoi il striga si pe cel cu numarul 19 s.a.m.d. Dupa aceasta aud cum inchide catalogul si intreaba:
-Tema?
O privesc tensionata. Ea face la fel.
-Anna, le'ai corectat'o?
Raman socata. Ce tema?!?!
-Eu?!?! soptesc incet stiind ca profa nu ma aude.
Apoi o simt pe Zoe apropiindu'se de mine si soptindu'mi:
-Am facut'o eu pentru tine. Zi "da"!
-Mda...
spun incet.
-O au toti?
-Da!

Si insfarsit imi aduc aminte despre ce era vorba. Eram una dintre cei mai buni 10 copii din clasa, si trebuia ca eu sa corectez tema la engleza. Si recunosc, uitam des de asta, iar Zoe, cand ma vedea cat de scufundata in ganduri eram, o facea in locul meu. Zou trebuia sa verifice temele la matematica.
M'am intrebat de o mie de ori de ce ma suporta atat de mult, de ce era prietena mea cea mai buna, eu fiind cea mai rea persoana pe care o cunoscusem, cea mai egoista, cea mai neatenta. Dar asa era Zoe: o adevarata prietena.

-OK, atunci, caietele si cartile inchise! Vreau sa dau niste note astazi si sa va ascult.
Deschide catalogul l'a intamplare. Apoi continua:
-Numarul 22. Il tinteste cu privirea: Sam!
Baiatul din spatele meu, cel mai agitat din clasa, se ridica in picioare, sovaielnic, isi inchide cartea si caietul, si adopta o pozitie de caine plouat! Profesoara zambeste. Il intreaba:
-Ce data este astazi?
Micul Sam se gandeste cateva secunde, dupa care vorbeste:
-Hmm... 10... cred...
-Mda, 10. Numarul 10, in picioare!
tipa profa.
Tresar! Imi ridic privirile spre Zoe. Ea se ridica, linistita, in picioare. Zambeste, apoi ma priveste:
-Stai linistita, e chiar foarte usor. Am invatat!
Parea foarte satisfacuta. Asa era totdeauna, Zou!
-Anna, daca pleci saptamana viitoare, e bine sa ai si tu o nota. La tabla!
"Plec?!?! Unde?!?!"
repetam uimita in gand.
Si acum imi amintisem ce uitasem. Gandidu'ma la problemele pe care mi le facusera fratii mei in aceasta saptamana, uitasem de tot de viitoarele mele 7 zile de scoala, urmatoarele zile de cosmar!
Cred ca am ramas asa, muta, aproape un minut, dandu'mi seama mai tarziu dupa fata care o facuse profa'.
M'am ridicat in picioare, si cand am trecut pe langa ea, aceasta mi'a dat o foaie cu cele 3 exercitii pe care trebuia sa le rezolv la tabla.
~
Scrisesem deja ultima propozitie din rezolvarea celui de'al 3'lea, si tocmai se sunase. Eu trebuia sa astept nota, pe cand ceilalti colegi au plecat foarte repede la ora de sport. Toti cu o exceptie: Zoe. Ea ma astepta ca'n fiecare zi, caci intotdeauna eram ultima din clasa.
-Mda... toate sun corecte, zice profesoara aruncand o ultima privire ultimei analize facute de mine: Aaa, vezi, ai uitat un "c" la ultimul cuvant!
Dupa ce l'am corectat a continuat:
-Ai avut emotii, nu?
-Foarte multe!

Am incercat sa zamesc.
In timp ce profesoara se gandea ce nota sa'mi dea, am simtit o mana calta cuprizind'o pe'a mea. Mi'am intors privirea, iar ea m'a intampinat cu un suras fin. Era Zou!
-Meriti un 10! E foarte bine!
-Multumesc foarte mult!

Iar dupa ce a terminat si cu acest capitol, s'a intors in spre mine, m'a pupat de doua ori, ma simteam cam stanjenita fiind nevoie sa ma aplec putin, chiar era scunda, apoi a zis:
-Esti o draguta! Sa ai o saptamana foarte frumoasa!
-Multumesc!

~
Dupa ce am iesit din clasa, am observat ca Zoe radea, dar nu era zambetul ei obisnuit si natural.
-Ce'i?
-Nimic!

M'am imbufnat!
-Zi!
A zambit, apoi a renuntat.
-Daca te'ai fi vazut acolo, tu si profa'!
Apoi m'a imitat cand o sarutam pe profesoara.
M'am incruntat.
-Parca ai fi sarutat un scaun! a ras ea.
M'am uitat imprejur sa vad daca ne aude cineva, insa nu'mi dadusem seama ca eram singurele fete din vestiarul nostru.
Apoi m'am incruntat din nou!
Terminasem toate orele la 15:00, deoarece vinerea aveam cel mai lung program. Dar, ca intotdeauna, veneam acasa la 17:30 sau 18:30. Cum v'am zis, scoala era locul unde ma ascundeam.
~
Am intrat pe usa si am urcat scarile imediat. Nu vroiam sa'i observ pe fratii mei care isi faceau temele in living sau pe mama, care era in bucatarie.
Dar un glas subtire m'a facut sa ma opresc:
-Cum ti'a mers azi?
M'am strambat la auzul lui.
-Ca'n fiecare zi, am rasuns pe nerasuflate.
-Acum esti ocupata?
"Zi "da", zi "da", zi "da""
repetam ametita in gand.
Dar am facut greseala sa'i zic "nu".
-OK, atunci ii poti lua pe cei doi la o plimbare?
-Mica?
-OK, mica!

Numai ce a raspuns glasul mamei, si cei doi gemeni au si inceput sa tipe.
-Terminati! a tunat glasul meu. Intai ma schimb!
Am urcat in camera mea, cu zgomot, si mi'am schimbat doar bluza. Dar am facut asta foarte lent, a durat o jumatate de ora, chestie care a mirat'o si pe mama.

~
I'am dus intr'un parc, departe de casa. Nu cunosteau locul, se comportau decent.
Mike a fost incapatanat pe tot parcursul drumului, iar fratele lui a zis ca el vroia sa se joace locul lui obisnuit unde a mers pana acum.
Ce'mi pasa? In sfarsit era liniste! Eram chiar fericita!
Dar ma'ntrebam ce faceam cand cunosteau tot orasul?
~
Se jucau de ceva timp, nici nu observasem cat era ceasul, pana cand m'a intrebat un domn de vreo 65 de ani cat este iar eu i'am raspuns:
-20:00!
-Multumesc mult!
dupa care a plecat.
El parea sa fie linistit, insa eu cred ca innebuneam: nu petrecusem mai mult o jumatate de ora cu fratii mei de cand aveau cateva luni, nici macar atunci!
Le'am zis de mai multe ori ca este timpul sa plecam, dar acestia ma rugau de fiecare data:
-Mai stai putin, nu se intampla nimic, iar saptamana viitoare si asa nu esti acasa!
Si eram umita cat de usor ma conving!
Dar mai era cineva langa mine care incepuse sa ma enerveze de cand tot asculta aceasi muzica de nu stiu cate ori. Aproape invatasem toate versurile.
Insa m'a uimit faptul ca nu cunosteam melodia. Eram sigura ca nu era noua caci le stiam pe toate: cele noi si cele vechi.
Ea era o fata cam de varsta mea, bruneta... era tot ce observasem, deoarece statea cu spatele la mine.
"Foarte politicos!" am remarcat eu in gand.
Se asezase langa mine, pentru ca banca aceasta era singura cu o persoana.
Simteam cum incepeam sa ma relaxez, iar versurile acelea fredonau in mintea mea:

I'm so tired of being here... Suppressed by all my childish fears... And if you have to leave... I wish that you would just leave... Cause your presence still lingers here... And it won't leave me alone...


Nu puteam sa le mai opresc, parca eram hipnotizata...



The End!


Ultima editare efectuata de catre Geor! in Mier Apr 01, 2009 3:53 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Ginny
Admin
Ginny



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeLun Mar 30, 2009 8:35 pm

Singura obiectie ar fi prea multele semne de exclamatie, si apoi "Esti o draguta" si sarutul profei a fost prea siropos =]]
Acum, nu prea am timp critic .. si nici nu am ce , si sunt mandra de tn:X
Dar oricum , dupa ce mi'ai zis azi in vestiar , stiu un lucru cu siguranta : FICUL E SUPERB :X

Si, oricum, scrii frumos:)
Next >Very Happy<
Sus In jos
Geor!
Ficat cu iaurt
Geor!



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeJoi Apr 02, 2009 5:03 pm

Anna cu ochii verzi Dream1

Cosmar



-Mama!
-Ce este, draga mea?
intreaba saraca mama.
-Parul meu! Priveste'l si tu!
-Of, Anna! Ce ai facut?
-Eu?!?! Doar tu mi'ai zis sa folosesc noul sampon!
-Pe care dintre l'ai folofit?
-Cel pe care scria "Soap Roses".
-N'ar fi trebuit! Acela era pentru mine, vroiam sa'l folosesc pentru a'mi decolora parul!
-"Decolora parul"?!?!

Eram socata.
Dupa ce iesisem de sub dus, mi'am uscat parul si cand m'am privit in oglinda - specialitatea mea - am ramas uimita vazandu'l: nu mai era blond, acum era saten, castaniu, un amestec de culori inchise!
-Nu'i nimic, iti va creste!
-Cand? Intr'un an, sau poate doi?

~
-Ti'am facut bagajul... esti pregatita! zice mama imbratisindu'ma. Sa te distrezi, draga mea!
-Asa voi face!
-Tatal tau te va conduce pana la aeroport.

Ma apropiam incet de masina. Eram pe alea din fata casei.
Si cred ca ar trebui sa explic cateva lucruri. De exemplu plecarea mea*.*Deci... un elev dintr'o clasa, isi schimba experienta cu alt elev, din alta scoala, chiar si din alt continent. Sau mai explicid: un student va invata la alta o scoala pentru o saptamana, in timp ce alt student - cel din clasa respectiva - invata la scoala de unde provine... studentul initial! Offf... sau ma bine zis, noi numim chestia asta elev de schimb. Simplu!


Scuze, Ginny, stiu e prea simplu dar m'am grabit!


Ultima editare efectuata de catre Geor! in Lun Apr 20, 2009 10:24 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Ginny
Admin
Ginny



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeJoi Apr 02, 2009 9:02 pm

Uau, ce frumoasa e tipa acum:X
Mi s'a parut si mie cam sec, dar macar ai pus nextul :X:X

>Very Happy<
Doar o saptamana?! eu credeam ca un an intreg=]] mai bine puneai o luna macar.. adica nush.. e prea mica perioada:-?
Dialogul de inceput puteai sa il scurtezi asa:

-Mama! Ce s'a intamplat cu parul meu?!
Imi venea sa plang. De ce trebuia sa mi se intample mie asta? De ce azi, de ce acum?
-Doamne, Anna! Ce sampon ai folosit?
-"Soap Roses"... Nu este cel nou de care mi'ai zis...?
-Era pentru decolorat parul!
-Deco... decolorat?
Am inghitit in sec, socata. Brusc mi se facuse rau. Mi'am atins usor parul, cu greu abtinandu'ma sa nu ma supar, sa nu plang, sa nu...
Degeaba.



si apoi, nu poate sa se vopseasca la loc? :-? =]]
Dar oricum, imi place la nebunie, si abia astept sa pui nextul:X
E UN FIC SUPER CUUL:X NEEEXT!!
Sus In jos
Geor!
Ficat cu iaurt
Geor!



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeSam Apr 04, 2009 12:11 pm

OKZ, Ginny, te rog frumos sa'mi centrezi titlul shi poza shi sa o micsorezi putin!
PLEASE!

Ginny : am unit posturile, pentru a nu se face mult spam.
- Misiune indeplinita;)
asa deci, vad ca imi umbli si tu cu poze la capitole, asa cum procedez eu[-x =]]]


Geor! :lol! THX, Ginny!
Aaa, am uitat: please scrie pe ea "Anna cu ochii verzi" PLS!
Shi imi pare rau, nu prea pot scrie nextul acum!
Sorry!

Si, apropo, am facut si asta;)

Aha, ok, multumesc mult! App. "ochi" se scrie cu 2 "i"!
Oricum, ptr tine, am timp sa scriu nextul!
Sus In jos
Ginny
Admin
Ginny



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 8:43 pm

Ba nu, "ochi" nearticulat se scrie cu un "i". Mie imi place mai mul asa:)

BAGA NEXT:X
Sus In jos
Geor!
Ficat cu iaurt
Geor!



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeJoi Apr 09, 2009 12:45 pm

OKZ, am sa pun o melodie de fundal pentru (aproape) fiecare intamplare!

Dupa toate acestea, ajunsesem deja pe aeroportul din Philadelphia. Recunosc, era putin frig, innorat si incurand urma sa ploua.
Vazusem o batrana care era asezata pe trotuar, parca asteptand pe cineva. Ii observasem umbrela neagra care iesea prea mult in evidenta. Dupa cateva clipe in care, ma holbasem destul la ea, mi'am dat seama ca aceasta era bunica. Ma astepta pe mine.
Am alergat fericita s'o imbratisez. Observasem prea tarziu ca o luasem prin surprindere. Dar bunica ma ierta.


Ultima editare efectuata de catre Geor! in Lun Apr 20, 2009 10:26 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Ginny
Admin
Ginny



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeJoi Apr 09, 2009 2:02 pm

Cat am asteptat nextul.. de vreo 2 sapt:-w si tu vii si pui o particica prapadita si te astepti sa nu te arunc pe geam :-w

descrii foarte frumos:X poate era mai bine in loc de " Dar bunica ma iarta " - " Dar bunica iarta " Wink ca deja spusese ceva despre relatia lor si na:))
si apoi, corect este " imbratisez " [ am editat mesajul tau si am pus in loc de z - j Smile) ca era urat daca era gresit .. poate fi si de la tastare ]

Astept continuarea >Very Happy< o sa fie mai lunga :-w
Sus In jos
Geor!
Ficat cu iaurt
Geor!



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeJoi Apr 09, 2009 8:45 pm

N'am putut'o lasa pe Bezeluta - asa o alintam de mica - sa'mi duca ea bagajele. Recunosc, am mers cu un taxi, dar na, de la strada si pana in casa ei era ceva de mers! Nu mult!
Cand am intrat in living am simtit un parfum de fructe - foarte cunoscut mie. Stiam ce era: Bezeluta imi preparase delicioasele mele prajituri cu aroma de ciocolata, budinca, vanilie si alte ingredinte pe care nu mi le zicea - erau secrete! asa imi spusese ultima data. Dar in timp descoperisem care era taina acelor minunatii: fructele!
-Mmm... Buni, miroase foarte bine!
-Sunt preferatele tale!
isi lauda Bezeluta delicatetele.
-Ok, abia astept sa le gust!
-Imediat, draga mea, lasa'le putin sa se raceasca!
imi sopteste bunicuta cu blandete.
-Atunci, bine, imi voi aranja vechea camera.
-Ooo, nu'ti face griji, am facut'o eu pentru tine!
-Bezeluta, esti foarte draguta!
ii zic eu, imratisand'o cu putere.
Am observat, mai tarziu, obraji'i rosiatici. Mda, se bucura cand isi auzea alintul. Era o dulceata - si la propriu si la figurat!
~
In urmatoarele ore, pana seara, mi'am petrecut timpul cu buni, ajutand'o prin bucatarie, apoi mi'am facut un dus, mi'am asezat hainele in dulapul din noua si vechea camera a mea, si am adormit pe la ora 22:00, deoarece Bezeluta de abia m'a convins sa ma duca ea maine la scoala - nu prea stiam unde e! - si ma simteam prost: parca eram in clasa intai!


Ultima editare efectuata de catre Geor! in Lun Apr 20, 2009 10:21 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Geor!
Ficat cu iaurt
Geor!



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeJoi Apr 09, 2009 9:28 pm

Cateva poze:

Anna (inainte de a'si decolora parul)

Ochii lui Zoe

Ochii mei


Ultima editare efectuata de catre Geor! in Sam Apr 11, 2009 2:15 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Ginny
Admin
Ginny



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeVin Apr 10, 2009 9:59 am

Ooc : a decolora = a decolora:)) inseamna ca Anna are acum parul argintiu? :-?
suna bine :->

pai.. mi s'a parut cam seaca partea asta.. dialogul a fost cam :
"Ti'am pregatit si camera ma!"
"Oooooo, esti o draguta!"
"Si tu draga mea esti o scumpa!"
"Tu esti si mai scumpa!"
adica mult dialog cam degeaba:))

dar oricum, abia astept nextul, sa vad ce zice despre scoala ei:X
astept si nexturi mai lungi, you know:))
Sus In jos
Geor!
Ficat cu iaurt
Geor!



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeVin Apr 10, 2009 7:30 pm

Philadelphia parea a fi cosmarul meu!
A doua zi, m'am trezit la ora sapte - dimineata -, mi'am efectuat igiena orala etc. si am coborat la micul-dejun. Bezeluta m'a intampinat cu un zambet adorabil pe fata.
Dupa aceasta, am urcat la etaj, mi'am pus cateva caiete in vechiul meu ghiozdan - totdeauna imi purta noroc -; m'am imbracat intr'o bluza albastra-mov si niste blugi asortati cu aceasta - adica erau albastrii cu dungi mov.
Cand am plecat, abia am convins'o pe bunica sa iau un taxi - caci asa invatam mai bine traseul; iar dupa aceasta repetam - cred - de o mie de ori cuvantul victorie in gand!
Curtea colegiului vuia de elevi. Din cate stiam, era una dintre cele mai bune scoali din tara, deoarece, sub conducerea aceluiasi director, se afla si Facultatea de Stiinte in Matematica [F.S.M.]. La acest colegiu erau admisi - in gimnaziu - copiii cu media 10, fara nici o alta nota mica si - in liceu - adolescentii cu media peste 9.50! Scoala aceasta era o adevarata elita! Iar la facultate, deasemenea, studentii cu media peste 9.80! Era o adevarata nebunie si imi era teama ca voi fi cea mai banala din clasa, dar eram fericita ca nu eram tocilara! Ha!
Eram in clasa a unsprezecea B - cea mai buna din spusele unora si cred ca e adevarat. Problema era unde se afla clasa.


Ultima editare efectuata de catre Geor! in Lun Apr 20, 2009 10:20 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Geor!
Ficat cu iaurt
Geor!



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeLun Apr 13, 2009 9:15 pm

Tocmai cum ziceam, Philadelphia parea a fi cosmarul meu! si nu! Nu parea a fi ci chiar era!
A fost o zi groaznica! In primul rand, cred ca am pierdut 5-10 minute cu prezentatul - uram chestia asta!, apoi, in prima pauza, biata de mine - am nimerit din greseala in baia b-baietilor!
A trebuit sa'mi cer o mie si una de scuze si eram sigura ca aveam obrajii rosi ca sangele! Totdeauna aveam probleme de genul acesta!
La pranz, vorbeam cu noua mea colega de banca - parca se numea Denisse; hmm... o draguta, dar mi s'a parut putin ciudata! - cand - din greseala si neatentie - m'am ridicat de la masa, n'am observat ca cineva era in spatele meu si am lovit'o cu scaunul si..., din pacate, i'am varsat crema de zahar-ars pe bluza... Very Happy Biata fata! Da, parca se numea Elsha, parca...
Cred ca a inceput sa ma urasca...
Elsha, mda ea, era o fata cam de inaltimea mea, blonda, si - din cate imi zisese Denisse - nu prea iubea toata lumea, si aici ma refer la sora lui Den - Elsa. De ce? Pentru ca - asa ziceau cei din clasa - Elsha ar fi un derivat de la cuvantul Elsa! Deci - in concluzie - acesteia nu'i placea sa semene cu o umbra!


Ultima editare efectuata de catre Geor! in Lun Apr 20, 2009 10:20 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Ginny
Admin
Ginny



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeMar Apr 14, 2009 3:56 pm

e frumos:X
nu am nimic de criticat=]

scuze ca din cauza mea ai facut dublu - posting =]]
oricum , scrie acolo next:X ca tot minuscule sunt...
Sus In jos
Geor!
Ficat cu iaurt
Geor!



Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitimeLun Apr 20, 2009 11:23 am

Am coborat din taxi - foarte bosumflata; am intrat in casa - nici n'am salutat'o pe bunicuta; si am urcat in camera - de fapt asa vroiam sa fac, dar Bezeluta m'a oprit:
-Buna, iubito!
-Mda...
, am mormait eu.
-Cum ti'a mers azi?
Off..., vechea si frumoasa intrebare! Acum nu mai puteam folosi raspunsurile mele monotone...
-Ca'n prima zi de scoala! a tunat glasul meu, iar apoi am putut urca scarile.
~
-TIC! TAC! - TIC! TAC! - TIC! TAC! - TIC! TAC! - TIC! TAC! - TIC! TAC! ...
BANG!
-Tiicz... Taacz...
-AU!!! Exclamation ... Idiotul, tampitul, prostul si... A-u-u! ... impertinentul asta de ceas! A-u-u!
N'a fost tocmai o durere placuta!
Eram nervoasa - chiar foarte!; iar prima victima pe care am avut'o a fost ceasul - l'am zdrobit de perete! - si a doua, mana mea stanga cu care l'am boxat! Very Happy
~
Nu'mi puteam misca mana! Am avut probleme la micul-dejun - bunica a trebuit sa ma ajute sa mananc; intelegeti voi! - si ma gandeam oare ce mi se va intampla la scoala.
~
-Ohh, scumpo, pare rupta...
-A-a-a-u!
-Ohh, scuze, scuze!
-Mai incet va rog! Doare ingrozitor...
-Stai... mai am putin... Gata! Ti'am rezolvat problema. Acum te poti intoarce la ore.
"HA! Norocoasa de mine! E foarte bine ca scriu - de obicei - cu mana stanga!"
gandeam eu.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Anna cu ochii verzi Empty
MesajSubiect: Re: Anna cu ochii verzi   Anna cu ochii verzi Icon_minitime

Sus In jos
 
Anna cu ochii verzi
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
A VI-a B :: Creatie :: Fan Fic-
Mergi direct la: