A VI-a B
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

A VI-a B

Ma... avem un site, ne trebe' si un forum wa. Sa va vad:D WE ARE ZA BEZT =]] - Clasa a VI - a B, CNT, Sev, Rumania -
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 x_Twilight_x

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Ginny
Admin
Ginny



x_Twilight_x Empty
MesajSubiect: x_Twilight_x   x_Twilight_x Icon_minitimeVin Mar 06, 2009 5:29 pm

Desigur, asa cum am scris si la filme, si aici.. Twilight e cartea mea preferata :X
Pasajele mele favorite sunt saruturile, desigur.. si.. atunci cand se cunosc.. aww:X

x_Twilight_x 220px-Twilight-book-cover
Isabella Swan nu are parte de prea multa distractie de cand s-a mutat din insorita Arizona in Forks, un orasel in care ploua mai tot timpul. Dar cand se indragosteste de chipesul si misteriosul Edward Cullen, despre care colegii spun ca ar fi... vampir, viata ei ia o intorsatura total neasteptata! Edward este la randul lui atras de Bella, dar si de mirosul sangelui ei, asa ca fiecare apropiere de iubita lui e in acelasi timp o placere si un chin teribil – daca Edward isi pierde capul pentru o clipa, Bella isi pierde viata...
Sus In jos
Laura
Sarmalutsa
Laura



x_Twilight_x Empty
MesajSubiect: Re: x_Twilight_x   x_Twilight_x Icon_minitimeVin Mar 06, 2009 6:46 pm

aii :X ador versurile alea de sub poza ^-^
daca imi amintesc eu bine sunt scrise pe coperta de sfarsit a primului volum ,nu?
si cartea e superba:x cea mai buna pe care am citit-o vreodata^^

so, mi se pare ca stephanie meyer(autoarea) a scris cea mai tare carte din istoria istoriilor.
Sus In jos
Geor!
Ficat cu iaurt
Geor!



x_Twilight_x Empty
MesajSubiect: Re: x_Twilight_x   x_Twilight_x Icon_minitimeMier Mar 11, 2009 8:03 pm

da, Lauryky, sunt scrise pe coperta de sfarsit! shi.. sunt de acord cu tot ce ai zis... chiar e sweet cartea!
Sus In jos
Mara
Sarmalutsa
Mara



x_Twilight_x Empty
MesajSubiect: Re: x_Twilight_x   x_Twilight_x Icon_minitimeVin Mar 13, 2009 2:08 pm

huhh..iar ai dreptate I love you I love you

sh mie tot cartea twilight imi place:X:X

"isi apasa inca odata buzele lui reci de ale mele"

iubesk moolt partile astea:X What a Face What a Face
Sus In jos
Geor!
Ficat cu iaurt
Geor!



x_Twilight_x Empty
MesajSubiect: Re: x_Twilight_x   x_Twilight_x Icon_minitimeVin Mar 13, 2009 7:14 pm

Cartea ne-o prezintă pe Bella înspăimântată de împlinirea vârstei de optsprezece ani, care semnifică un an în plus faţă de vârsta fizică a iubitului ei, Edward. În timpul aniversării organizate pentru ea de către familia Cullen, ea se taie accidental într-o foaie de hârtie şi este atacată de Jasper, fratele lui Edward, ceea ce îl face pe acesta din urmă să se gândească în mod serios asupra pericolului permanent la care o expune. Crezând că aşa este mai bine pentru ea, Edward hotărăşte să se despartă de ea, şi o anunţă că el şi familia lui se vor muta din Forks. Bella insistă să vină cu el, însă Edward îi spune că nu o mai iubeşte. Plecarea lui o aruncă pe Bella într-o depresie şi o suferinţă profundă.

Câteva luni mai târziu, neştiind ce să mai facă pentru a o scoate din starea de depresie, tatăl ei, Charlie ameninţă că o va trimite înapoi la mama ei. Speriată de acest fapt, Bella se hotărăşte să iasă împreună cu colega ei Jessica la film. Cu această ocazie, ea descoperă că poate auzi vocea lui Edward atunci când se află în situaţii primejdioase. Dorind cu disperare să îi audă vocea din nou, Bella decide să se pună cu bună ştiinţă în situaţii riscante. Ea cumpără două motociclete şi i le dă prietenului ei, Jacob, rugându-l să le repare pe amândouă şi apoi să o înveţe să meargă pe una dintre ele. Prietenia lor se dezvoltă din ce în ce mai mult şi Bella reuşeşte să îşi mai revină puţin. Însă nici Jacob nu duce lipsă de secrete - el este vârcolac, duşman natural al vampirilor, care şi-a jurat să protejeze oamenii de „cei reci”. Bella îi află secretul după ce e atacată de vampirul Laurent, fost tovarăş al lui James. Un grup de lupi gigantici o salvează, iar fata descoperă ulterior că şi prietenul ei se numără printre aceştia. Dar problemele nu s-au încheiat o dată cu moartea lui Laurent - pe urmele Bellei se află acum Victoria, iubita lui James, care e decisă să răzbune moartea partenerului ei.

Pentru a auzi din nou vocea lui Edward, Bella sare de pe o stâncă (un sport practicat adesea de tinerii din La Push) şi aproape că se îneacă, dar e salvată la timp de Jacob. In aceeasi seara, Alice, sora lui Edward, se întoarce alarmată în Forks. Ea îi explică Bellei că a avut o viziune cu ea aruncându-se de pe stâncă, şi că a crezut că încearcă să se sinucidă. În vremea aceasta, Edward este informat greşit de către Rosalie, cealaltă soră a sa, că Bella a murit, drept pentru care se îndreaptă spre Italia, cu intenţia de a le cere vampirilor Volturi să îl ucidă. Din fericire, Alice şi Bella reuşesc să îl oprească la timp, însă Volturi cer ca Bella să fie transformată la rândul ei în vampir, ameninţând că în mod contrar o vor ucide pentru a se asigura că secretele lor nu vor fi trădate. Cei trei sunt nevoiţi să promită că Bella va deveni vampir.

La întoarcerea în Forks, Edward îi mărturiseşte Bellei că de fapt nu a încetat niciodată să o iubească şi îi cere iertare, explicând că a crezut că făcea ceea ce era mai bine pentru ea. Bella îl iartă şi îşi exprimă din nou dorinţa de a deveni vampir, însă Edward tot nu este de acord, fiind de părere că el şi familia lui o pot proteja de Volturi. Fata decide să îi roage pe cei din familia Cullen să voteze asupra acestui fapt, şi toţi votează pentru, mai puţin Edward şi Rosalie. Edward însă este de acord ulterior să o transforme chiar el în vampir, dar numai cu condiţia ca ea să se mărite cu el.
x_Twilight_x 200px-NewMoon

Titlul se referă la cea mai întunecată dintre fazele lunii, indicând astfel faptul că Bella trece printr-o perioadă întunecată din viaţa ei.








- SPOILER -
x_Twilight_x 200px-Eclipsa_Meyer

Coperta înfăţişează o panglică roşie destrămată. Aceasta reprezintă alegerea pe care Bella trebuie să o facă între prietenia şi iubirea pentru Jacob şi iubirea pentru Edward. Meyer a adăugat şi faptul că panglica semnifică şi ideea că Bella nu se poate desprinde complet de viaţa ei umană[2].

Titlul provine din cuvintele lui Jacob Black: The clouds I can handle, but I can't fight with an eclipse (Pot să mă descurc cu norii, dar nu pot lupta cu o eclipsă), prin care el îşi exprimă renunţarea la lupta pentru iubirea Bellei







- SPOILER -
x_Twilight_x 200px-Breaking_dawn_cover

Coperta reprezintă o metaforă în privinţa progresului Bellei de-a lungul seriei; ea începe prin a fi cel mai slab element din poveste, pionul, şi sfârşeşte prin a fi cel mai puternic, regina. Titlul se referă la debutul vieţii Bellei ca vampir[2].

În ceea ce priveşte numele straniu al lui Renesmee, Meyer a scris „Nu puteam să îi spun Jennifer sau Ashley. Cum numeşti cel mai deosebit copil din lume? M-am uitat pe multe site-uri cu nume de copii. În cele din urmă am realizat că nu exista niciun nume omenesc potrivit pentru ceea ce îmi doream, aşa că am inventat unul.”
Sus In jos
Ginny
Admin
Ginny



x_Twilight_x Empty
MesajSubiect: Re: x_Twilight_x   x_Twilight_x Icon_minitimeVin Mar 13, 2009 8:57 pm

MA... Mi'am luat azi cartea a treia:X
E SUPERBA WA !!!!

:X:X:X
Sus In jos
Laura
Sarmalutsa
Laura



x_Twilight_x Empty
MesajSubiect: Re: x_Twilight_x   x_Twilight_x Icon_minitimeVin Mar 13, 2009 9:59 pm

ahh daca e in romana sa mi-o dai si mie, please :X:X

ca eu o am in engleza si mi-o povesteste soramea dar nu toata ca zice sa o citesc si eu >.<

si eu credeam ca in romana apare abia pe 15 la bucuresti... hmmm... pls mult sa mi-o dai si mie :D
Sus In jos
Ginny
Admin
Ginny



x_Twilight_x Empty
MesajSubiect: Re: x_Twilight_x   x_Twilight_x Icon_minitimeVin Mar 13, 2009 10:02 pm

Ti'o dau luni :->
Apuc si eu sa o termin .. E SUPERBAAA :X
Sunt pe la capitolul 9.. multe pwci nu s'au intamplat =]] da' nu ma culc [cu nimeni =))) glm ] pana nu o termin :X
Sus In jos
Laura
Sarmalutsa
Laura



x_Twilight_x Empty
MesajSubiect: Re: x_Twilight_x   x_Twilight_x Icon_minitimeVin Mar 13, 2009 10:07 pm

mersi mult ginny ^^ :X:X te pupici multi :x
si sa o citesti mai repede - defapt ma si mir cum de o termini pana luni (dar sper sa o faci)pt ca ,sper ca nu te superi ,dar mie imi ia saptamani sa citesc o carte --" ....

so.. ThX VeRrY MucH ,GinnY !:-*
Sus In jos
Ginny
Admin
Ginny



x_Twilight_x Empty
MesajSubiect: Re: x_Twilight_x   x_Twilight_x Icon_minitimeVin Mar 13, 2009 10:11 pm

Normal ca o termin pana luni.. o termin de fapt pana la 2 noaptea =]] - e totusi destul de mare:-s -
Prima carte Twilight am citit'o in cateva ore Smile)

Nu ai pentru ce, Lau :*
Sus In jos
Geor!
Ficat cu iaurt
Geor!



x_Twilight_x Empty
MesajSubiect: Re: x_Twilight_x   x_Twilight_x Icon_minitimeSam Mar 14, 2009 12:57 pm

dak in Bucuresti apare pe 15 martie in Severin cand apare?
Sus In jos
Ginny
Admin
Ginny



x_Twilight_x Empty
MesajSubiect: Re: x_Twilight_x   x_Twilight_x Icon_minitimeSam Mar 14, 2009 3:07 pm

CE'ai Georg? =]] a aparut de ieri in Sev.. mai am putin si o termin :X

Apropo. Acum am vazut. Ai facut spoiler punand povestirile cartilor..Neutral unii chiar doreau sa citeasca mai intai cartea, nu sa stie deja povestirea pe derost.
Sterg rezumatele cartilor din postul tau.
Sus In jos
Geor!
Ficat cu iaurt
Geor!



x_Twilight_x Empty
MesajSubiect: Re: x_Twilight_x   x_Twilight_x Icon_minitimeSam Mar 14, 2009 4:45 pm

ok, ok sorry... imi voi cumpara shi eu cartea maine... mersi mwlt!

okz, ador o noua melodie care apare in Twilight [cred]:
Sus In jos
Continut sponsorizat





x_Twilight_x Empty
MesajSubiect: Re: x_Twilight_x   x_Twilight_x Icon_minitime

Sus In jos
 
x_Twilight_x
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
A VI-a B :: Other :: Books-
Mergi direct la: